Özellikle Avcılar Ambarlı Limanı bölgesinden gelen ağır yüklerin nakliyesini yıllardır güvenle yapıyoruz.
         Konteyner Nakliyenizi Güvenilir                       Şekilde Yapıyoruz

Günümüz modern şartlarında sanayinin gelişmesi, nüfusun ve tüketimin artmasıyla beraber ticaret önemli bir gelişme göstermiş ve globalleşmiştir. Her ülke dünya ticaretinden üretimi ve tüketimi doğrultusunda pay almaya başlamış, ticarette ülkeler arasında sınırlar kalkmıştır. Bu doğrultuda ülkemiz, 80 milyonu aşkın nüfusu; gelişmiş sanayisi ve coğrafi konumuyla dünya ticaretinde önemli bir konuma gelmiştir. Ayrıca ülkemiz, refah seviyesinin artması ve üretimin de aynı doğrultuda gelişmesiyle birlikte iç ticarette de önemli bir gelişme kaydetmiştir. Gerek iç ticaretin gelişmesi, gerekse ticaretin globalleşmesi beraberinde taşımacılık sektörünün de gelişmesini sağlamıştır. Taşımacılık sektörü de ihtiyaçları doğrultusunda konteyner olgusunu hayatımıza sokmuştur. Konteyner taşıma da bu anlamda günümüzde önem kazanmıştır. Güngör Nakliyat olarak biz de Ambarlı limanı konteyner taşımacılığı hizmeti vermekteyiz. Bu doğrultuda siz değerli müşterilerimize, Konteyner nedir? konteyner çeşitleri nelerdir? ve konteyner taşımacılığı nasıl yapılır gibi sorularda  konteyner hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Konteyner Nedir?

Sözlük anlamı itibariyle konteyner, dilimize Fransızca “container” kelimesinden geçen ve ticaret anlamında kullanılan bir kelimedir. Sözlük anlamından ziyade gündelik hayatta ve ticarette konteyner nedir sorusu farklı çağrışımlar arz etmekte ve farklı anlamlara gelmektedir. Konteyner taşımacılığı diye bir olgunun dahi ticaret hayatında önemli bir yerinin olması bunun en önemli göstergesidir. Peki teknik tabiriyle konteyner nedir? Google ‘da konteyner nedir? sorgulaması yaptığımızda , sözlük, konteyneri “genellikle deniz ürünleri, et, taze sebze gibi çabuk bozulabilecek mallardan, tahıl, kahve vb. ye değin birçok değişik malı ülkeden ülkeye ya da kentten kente taşımada kullanılan, çelik, alüminyum vb. den yapılmış, kilitlenip mühürlenebilen kapakla donatılmış büyük kap” olarak açıklamaktadır. Konteyner ile gıda ürünleri haricinde beyaz eşya, mobilya, oyuncak ve aklımıza gelebilecek her türlü ürün ve mamul de taşınmaktadır. Bu doğrultuda konteyner ne işe yarar sorusunun cevabını da yük taşımacılığında, yüklerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde taşınması olarak verebiliriz.

Yollarda her gün karşılaştığımız büyük tonajlı araçların üzerindeki kapalı ve kilitli kutular ve deniz taşımacılığında gemilerde gördüğümüz çeşitli renk ve ebatlardaki kutular konteyner olarak ifade edilmektedir. Konteyner deniz ve kara taşımacılığında sıkça kullanılmaktadır.

        Konteyner Nakliyat Hizmetleri

Konteyner Çeşitleri Nelerdir?

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız konteyner tabiri günümüz taşımacılığında yer edinmekle beraber taşımacılık, inşaat ve konaklama gibi birçok sektörde farklı türleri bulunmaktadır. Örneğin inşaat sektöründe geçici ofisler konteynerden oluşturulmakta konaklama sektöründe de konteyner tipi evler üretilmektedir. Ayrıca yemekhane konteyneri, yatakhane konteyneri ve WC’ ve duş konteyneri  da günümüzde konteyner çeşitlerinden bazılarıdır. Taşımacılık sektöründe de ebat ve hacim olarak birçok konteyner çeşidi-konteyner çeşitleri bulunmaktadır. Bu bakımdan konteyner çeşitleri nelerdir sorusu cevap bekleyen önemli sorulardan biridir.

-İnşaat Sektöründe Konteyner

Günümüzde gelişen ve globalleşen sektörlerden biri olan inşaat kendi gelişimiyle beraber konteyner üretimini ve çeşitliliğinin artmasına katkı sağlamıştır. Şantiyeler belirli süreli organizasyonlar olduğundan  müteahhitler geçici ihtiyaçlarına da geçici çözümler üretmek durumunda kalmışlardır. Bu anlamda konteyner şantiyelerde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Ofisler, yatakhaneler, yemekhaneler, WC ve duş kabinleri konteynerden oluşturulmaya başlanmıştır. Nakliye firmaları tarafından taşınması gerçekleştirilen konteynerler müteahhitler açısından ekonomik ve sürekli bir çözüm olmaya devam etmektedir.

-Konaklama Sektöründe Konteyner 
inşaat taşımacılığı, proje taşımacılığı, ağır yük taşımacılığı, beylikdüzü nakliye, avcılar nakliye, bağcılar nakliye, hadımköy nakliye, istanbul ağır yük taşımacılığı
Depo ve ofis kullanımına örnek konteyner görüntüsü

İnsan nüfusunun artması ve geçici göçlerin artmasıyla beraber geçici çözümler üretilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda konteyner konaklama sektöründe de sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Olağanüstü durumlarda konteyner kentler oluşturulup geçici çözümler üretilmesi buna örnek olarak verilebilir. Tarımla uğraşan çiftçiler, ekonomik durumu yeterli olmayan aileler konaklama için konteyneri tercih etmektedirler. Bunun yanında maliyet, zaman vb. sebeplerden dolayı firmalar da konteyner ofis ve konteyner depo oluşturabilmektedir.

-Taşımacılık Sektöründe Konteyner

Uluslararası ve ulusal ticaretin artmasıyla lojistik ve nakliye sektöründe de konteyner sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Uluslararası nakliyatta daha çok gemilerle taşınan konteyner ulusal çapta daha çok büyük tonajlı araçlarla nakliye edilmektedir. Taşımacılık sektöründe konteynerler;

  • Standart konteyner
  • Üstü açık konteyner
  • Açık konteyner
  • Platform konteyner
  • Soğutmalı konteyner
  • Tank konteyner 
  • Dökme yük konteyneri gibi sınıflandırılabilirler.

Ağır yük taşımacılığında nakliyenin güvenli ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için hangi konteyner çeşidinin kullanılacağı önem arz etmektedir. Ayrıca taşınacak malzemenin ebatı ve mahiyeti de konteyner çeşidini belirlemektedir.

Standart konteyner dört bir tarafı kapalı olup önünde veya arkasında kapı bulunan konteyner çeşididir. Genel yük taşımacılığında kullanılır ve en sık kullanılan konteyner türünü ifade etmektedir. Üstü açık konteyner ise hacim olarak yüksekliği bulunan ve standart konteynere sığmayacak tipte yüklerin nakliyesi için tercih edilmektedir. Bunun yanında platform konteynerler diğerlerine göre daha dayanıklı malzemeden yapılmış genellikle her tarafı açık sadece platformdan ibaret olan konteyner çeşidini ifade etmektedir. Bu tip konteynerle eni ve yüksekliği fazla olan yüklerin nakliyesi yapılmaktadır. Soğutmalı konteynerler ise daha çok et, taze sebze ve deniz ürünleri gibi gıda maddelerinin nakliyesinde kullanılmaktadır. Dökme yük konteynarlari da adından da anlaşılabileceği gibi tuz, kahve, tahıl ve gübre gibi dökme yüklerin nakliyesinde kullanılır. Bu tip konteynerlerde üst kısımda dolum için delikle bulunmakta ve konteynerin alt kısmında da boşaltım için kapakçıklar bulunmaktadır. Son olarak tank konteyneri da oval biçimde dizayn edilmiş bir biçimdedir ve kimyasal madde ve sıvı madde nakliyesi için kullanılmaktadır.

Konteyner Neden Yapılır? Konteyner Taşıma Nasıl Yapılır?

Sıvı yük taşıma işlerinizi de itinayla yapıyoruz.

Konteyner ağır yük taşımacılığında ana unsur teşkil eden ürünlerin başında gelmektedir. Bu bağlamda konteyner neden yapılır sorusunun cevabını iki şekilde vermek mümkündür;

Bunlardan ilki konteynerın hangi malzemeden üretildiği sorusunun cevabıdır. Konteyner genel olarak çelik, alüminyum ve demirden üretilmektedir.Konteyner hangi yükleri taşımak için üretiliyorsa  üretim malzemesi de değişkenlik göstermektedir.

Konteyner neden yapılır sorusu konteyner hangi amaçla üretilir anlamında soruluyorsa; burada nakliyat sektörü için malların güvenli ve sağlıklı taşınması amacıyla üretilir cevabını verebiliriz. Yukarıda bahsedilen nakliyat sektörü haricinde, konteynerın çeşitli kullanım alanları-üretim amaçları da mevcuttur.

Konteyner, ağır yük taşımacılığı, hammadde taşımacılığı, sıvı ürün nakliyesi ve dökme ürün nakliyesi gibi birçok alanda kullanılabilmektedir. Bu ürünlerin konteyner ile bir yerden bir yere nakliyesinde büyük yük gemileri kullanılmakla beraber, karayolunda ağır tonaj taşıma kapasitesine sahip tır, çekici ve kamyon gibi araçlar kullanılmaktadır.

Güngör Nakliyat olarak biz;  Avcılar Ambarlı Limanı konteyner taşımacılığı merkezli tüm İstanbul konteyner nakliyat hizmetleri veriyoruz. Ayrıca Hadımköy konteyner taşımacılığı, Beylikdüzü konteyner taşıma hizmetimiz ile de ihtiyaçlarınıza cevap veriyoruz. Konteyner taşımacılığı hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiziniz.

Dilerseniz Facebook sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: ambarlı nakliye, ambarlı nakliyeler, ambarlı, nakliye, konteyner, ambarlı nakliye firmaları, ambarlı limanı, ambarlı limanı nakliye firmaları, ambarlı konteyner taşıma, ambarlı iç nakliye, ambarlı nakliye fiyatları, konteyner nakliyesi, konteyner, ağır yük taşıma, hammadde taşıma,

Hadımköy nakliye, Hadımköy nakliyeler, Hadımköy nakliyeciler, Hadımköy nakliyeci, nakliyeci, konteyner, hadımköy nakliye firmaları,

Beylikdüzü nakliye, Beylikdüzü nakliyeler, Beylikdüzü nakliyeciler,  Beylikdüzü nakliyeci, nakliyeci, konteyner, Beylikdüzü nakliye firmaları,