Dünya Ticaretinin Kalbi Türkiye

Ülkemiz Avrupa ve Asya’nın merkezinde üçtarafı denizlerle çevrili ve bünyesinde barındırdığı İstanbul Boğazı ile birlikte jeopolitik olarak ticaretin odak noktası konumunda yer almaktadır. Günümüzde 80 milyonluk nüfusuyla iç ticaretin yoğun olarak yapıldığı ülkemizde Asya’nın Avrupa’ya açılan kapısı konumunda olmamız münasebetiyle dış ticarette ciddi manada yoğunluk arz etmektedir. Ticaretin karayolu, demiryolu, hava yolu ve denizyolu gibi her türlü ulaşım araçlarıyla yapıldığı ülkemizde, özellikle denizyolu, konteyner taşımacılığı ve ağır yük taşıma (ağır yük taşımacılığı) yönünden en çok tercih edilen ulaşım şeklidir.

 

İstanbul Ağır Yük Taşımacılığı

Ülkemizde ise ağır yük taşımacılığı denildiğinde akla gelen ilk merkez  gözbebeğimiz ve  ticaretin kilit noktası olan İstanbul olmaktadır. İstanbul, Ambarlı Liman Tesisi ve Haydarpaşa Limanıyla ithalat ve ihracatın merkezi konumunda yer almaktadır. Halihazırda 20 milyonluk nüfusuyla,  bünyesinde üretim yapan fabrikaları ve işletmeleri ve hizmet üretimi yapan firmalarıyla İstanbul, ülkemizin ticaret başkenti konumundadır.

 

Ağır Yük Taşıma Merkezi: Ambarlı Limanı

İstanbul Avrupa yakasında, ağır yük taşımacılığının merkezinde Ambarlı limanı  bulunmaktadır. Ambarlı Limanı adres olarak Avcılar ilçesinde bulunmaktadır. Marmara Denizinin kuzey sahilinde yer alan Ambarlı Limanı TEM ve E-5 karayoluna yakınlığıyla ulaşımda rahat bir konuma sahiptir.  Ambarlı Limanı kapasitesi Yıllık 2.7 TEU’dur ve Türkiye’nin en büyük ve dünyanın 48. büyük liman tesisi konumundadır.

Ambarlı Limanı tesisi bünyesinde hizmet veren Marport Liman İşletmeciliği, Kumport Liman İşletmeciliği ve Mardaş Liman işletmeciliği ile ağır yük taşımacılığı ve konteyner nakliyesinin kilit noktası olmaktadır. İthalat ve ihracat olarak yoğunluk arz eden Ambarlı Limanı konteyner taşımacılığı, genel ve dökme yük taşımacılığı, sıvı yük taşımacılığı, otomobil taşımacılığı en fazla yapılan ağır yük taşımacılığı çeşitleridir. Ambarlı limanında hizmet veren işletmeler, dış ticaret firmalarına ve arantörlere verilen hizmetler dahilinde uluslararası hizmet vermektedir. Bunun yanında 5 kıtaya gerek genel yük gemileri gerekse de konteyner gemileri ile ticarete olanak tanımaktadırlar. Bu anlamda Ambarlı Limanı ağır yük taşıma bakımından ülkemizde önemli bir konuma sahiptir. Mevcut hali ve gelişmeye dönük yapısıyla gelecekte de ülkemizin yegane limanı olmaya devam edecektir.

Güngör Nakliyat olarak biz İstanbul merkezli; ulusal çapta, standardın dışında kalan tonaj ve kübajda eşyalarınızı ağır yük taşımacılığı hizmetimiz dahilinde taşıyoruz.

Etiketler: ağır yük taşıma, nakliye, nakliye firmaları