Ambarlı Limanı Konteyner Nakliye
Günümüz teknolojisinin gelişmesi ve nüfusun artması ile birlikte ticaret hayatı da gelişmiş ve küresel bir hal almıştır. Ticarette ülkeler arası sınır kalkarak günden güne ihracat ve ithalat ürünlerinin sevki fazlalaşmıştır. Her ülke kendine ticaret anlamında pay alırken taşımacılık hizmetleri de fazlalaşıp kendilerini her geçen gün geliştirmişlerdir.


Ambarlı liman konteyner nakliye taşımacılığı için firmamız yurt dışı ve yurt içi ticareti aksatmadan istenilen zamanlarda güvenli bir şekilde yerlerine ulaştırmak için hizmet vermekteyiz. Taşımacılık sektörü kendini gün geçtikçe geliştirerek hayatımıza konteyner ve ambar liman kelimelerini sokarak onlara anlam kazandırmıştır. Zaman içinde ticaret hayatında önemli bir yer alan nakliye güven ve uygun maliyetler ile firmamızdan sağlanabilmektedir.


Konteyner Ve Çeşitleri


Konteyner özellikle ticaret anlamında önemli bir yeri olan taşımacılık sektöründe oluşan bir olgunun göstergesidir ve ticaret hayatında taşımacılık için çok önemli bir yeri kaplamaktadır. Konteyner ilk olarak kömür taşımacılığı için üretilmiş ve zamanla birçok eşyayı taşıma amaçlı olarak geliştirilmiştir.


Konteyner için açıklama yapmak gerekirse yük ve eşya taşımak için üretilmiş kilitli ve sağlam çelik gövdelere sahip istenilen cins malları kentten kente ya da ülkeden ülkeye nakledilmesi görevi gören büyük kaplardır. İçerisinde he türlü mal ve malzeme rahatlıkla ve güvenle taşınabilir. Özellikle ticaret hayatında yük taşımacılığı için kullanılan güvenli ve sağlıklı araçlardır. Deniz ve kara taşımacılığında ve ticaret yapılacağı zaman güvenle nakliyesi için kullanılır. Konteyner standartlarını belirleyen ülke Amerika Birleşik Devletleridir.


Piyasada değişik amaçlarla kullanılan birçok çeşidi mevcuttur. İnşaat alanında kullanılan inşaat konteyneri, yemek sahalarında kullanılan yemek konteyneri, açık alanlar için kullanılan wc, duş ve büfe konteynerleri gibi. Bu tip konteynerler yük eşya taşımacılığı yapan ambarlı liman konteyner nakliye kullanımındaki gibi sağlam ve çelik yapılardır ama o kadar büyük yere sahip değildirler.

Nakliye İşlerinde Konteyner Hizmeti Faydaları Ve Önemi


Deniz yolu taşımacılığının neredeyse %85 i konteyner vasıtası ile taşınmaktadır. Iso standartlarına göre üretilmiş olması gereklidir ve 20‘lik ile 40’lık olarak ölçü anlamında ikiye ayrılır. Faydaları anlamında kapalı bir kutu olduğu için taşınan malzemeleri dışarıdan gelecek fiziksel etkilere karşı koruyabilmektedir. Bu nedenle özellikle ticari malzemelerin zarar görmemesi adına güvenli bir nakliye hizmeti gerçekleşir.


Konteyner yüklemesini bizim gibi profesyonel firmalardan destek alarak sağlarsanız yükleme sistemi olarak depolama yapılırken yerden tasarruf edilerek daha fazla malzeme konteynere yerleşir ve maliyeti azaltmış olursunuz. Çevreci olan nakliye hizmetlerimiz hem yerden tasarruf sağlayarak maliyetleri azaltır hem de işlev olarak tercih eden firmalara fayda sağlamaktadır. Ambarlı limanı konteyner nakliye hizmetleri her zaman ticaret yapan işletmeler tarafından tercih edilmeli ve dünyaya malzeme taşıma konusunda firmamızdan destek almalısınız.


Ambarlı Limanı Taşımacılığı


Ülkemizin üç bir yanının denizlerle kaplı olmasının avantajı olarak limanlarımız yük taşıma ve ticaret için çok önemli bir yere sahip olmakla birlikte gün geçtikçe kendini geliştirerek yurt dış ve yurt içi ticaret için önemli bir gelir kapısı olmuşlardır. Marmara bölgesinin Avrupa yakasında bulunan ambarlı limanı da bu büyük önemi taşımakta ve en büyük uluslararası çıkış kapısı olarak bilinmektedir. Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler içinde bir aktarma limanı konumundadır. Burada bulunan birçok firma ambarlı limanı konteyner nakliye hizmeti vererek limanın gelişimine de katkı sağlamaktadır. Yurtdışından gelen ve giden bütün malzemelerin sahada güvenle yüklenmesi ve teslim yerlerine sorunsuz gidişi ile tercih sebeplerinden biri haline gelmiştir.


Ambarlı limanı devletin hizmetinde olan bir işletmedir ve devlete aittir. Ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı adına hizmet veren liman ticaret alanında çok önemli bir yere sahip olan tek liman konumundadır. Firmamız ambarlı limanı konteyner nakliye hizmetini güven içinde kullanmanız için ambarlı limanında hizmet vermektedir.


Konteyner Taşımacılığı Faaliyet Alanları
Günümüzde ticaretin gitgide artması ile konteyner ve liman taşımacılığı yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da gelişme göstermektedir. Uluslararası ticarette ambarlı limanı konteyner nakliye hizmeti kullanılırken konteynerin tamamı doldurulmaması durumunda parsel halinde taşıma gerçekleşir. Doğal olarak konteyner taşımacılığı parsiyel konteyner ve komple konteyner olarak iki şekilde karşımıza çıkar ve bu iki şekilde hizmet alırız. Taşınacak mala ve kaplayacağı yere göre değişiklik göstermektedir.


Eğer taşınacak yük tüm konteynerı kaplayacak kadar yer alıyorsa buna komple konteyner yükü denir ve FCL ismi ile taşımacılık gerçekleşir. Bu şekilde yükü olan mal sahibi gemi acentesi ile sözleşme imzalar. Sözleşme için şart olarak yıllık düzenli taşıma isteyecektir gemi acentesi ve bu şartı sağlarsa mal sahibi sözleşme imzalar.


Bir konteynerı dolduramayacak kadar az yükü varsa mal sahibinin LCL yükleme denir ve iki-üç taşınacak malzeme bir araya getirilerek taşıma işlemi gerçekleşir. Konteyner limana geldiğinde gümrükte olan yetkili ile birlikte malzemeler kontrollü olarak açılarak malzemeler mal sahiplerine teslim edilir. Bu tarz malzemeler genellikle lojistik merkezinden ya da depoda işlemleri gerçekleştirilir.
Konteyner Taşımacılığında Taşıma Çeşitleri


● FCL/LCL: İthalatçı tek bir firmadır. Bir ya da daha fazla ihracatçı aynı konteynere malzeme yükler.
● LCL/FCL: İhracatçı tek firmadır. Konteyner de birden fazla ithalatçının ürünü vardır.
● FCL/FCL: İhracatçı ve ithalatçı bir kişidir ve sadece onların malzemeleri komple konteyner de yer alır.
● LCL/LCL: Parsiyel olan yükün ithalatçısı ve ihracatçısı tektir.


Firmamız nakliye ve taşımacılık hizmetinde uzman ve güler yüzlü kadrosu ile ülke çapında saygınlığını korurken kaliteli ve güvenli hizmet vermektedir. Müşteri memnuniyeti ön planda tutularak taşınacak olan malzemelerinizi hasar vermeden güvenli bir şekilde nakledilecek yere taşımak için görevdeyiz ve her zaman bizlere ulaşabilirsiniz.


Deniz Yolu Ve Limanlar Aracılığı İle Nakliyenin Önemi


Dünyanın büyük bir kısmı denizler ve bu denizlere bağlı limanlar ile kaplı olduğu için deniz yolu taşımacılık özellikle ticarette çok kullanılan bir taşımacılık yoludur. Taşımacılık ve ticaretlerin çoğu deniz yolu ile sağlanmaktadır. Taşımacılık limanlarda başlar ve gidilen yerde de limanda son bulur.
Deniz yolu taşımacılık daha ucuz maliyetli olduğu için büyük yükler için daha çok tercih edilen bir yoldur. Uluslararası taşımacılık politik olaylardan etkilenmediği için diğer taşımacılıklardan daha güvenli olmasına neden olur ve daha çok tercih edilir. Deniz yolu taşımacılığı daha süratli ve hızlı olması açısından daha kullanışlıdır. Limanların uygun olması da hız konusunda etkili olmuştur ve limanlar taşımacılık için her geçen gün teknolojinin gelişmesi ile daha uygun hale gelmektedir.
Deniz taşımacılığı en eski yol olmakla birlikte hem daha hızlı hem de daha az maliyet gerektiren taşıma şeklidir.


Konteynere Yüklenecek Yük İle İlgili Belgeler


Konteynere yüklenecek malzemenin her zaman olması gereken belgeleri mevcuttur. Bu belgeler olmadan malzeme taşınmaz ve limanlardan inişi sağlanmaz ayrıca ambarlı nakliye işlemlerinde önem arz eden belgelerdir.


Öncelikle malzemenin taşıma sözleşmesi olması gereklidir. Taşıma belgesinde taşınan yükün hangi koşullarda taşındığını, taşınan malın sorumluluklarının ve taşıma ücretinin yer aldığı belgelerdir.

Konşimento belgesi bulunması gereklidir ve önemli bir belgedir. Yükün kime ait olduğunu gösterir ve kıymetli bir belgedir. Konşimento belgesi olmayan malzemeler teslim alınmaz ve alınırsa sigorta teminat vermez. Manifesto belgesi gemiye alınan limanda yüklenen yüklerin dökümüdür ve ticaret gemilerinin hepsinde bulunması gereklidir. Konşimentoya bakılarak hazırlanır ve gemideki yükleri gösterir.
Deniz Yolu İle Taşınan Yük Çeşitleri
Deniz yolu ile taşınan yük çeşitleri sınıflandırılmıştır. Taşınan yüklerin sınıflandırılması iki çeşittir. Dökme yükler ve genel yükler olarak çeşitleri ayrılır. Bu sınıflandırma ekonomik aktivitelerine göre yapılmaktadır. Dökme yükler kendi içlerinde sıvı ve katı dökme yük olarak ayrılır. Sıvı yükler tankerler aracılığı ile limanlardan gemilere yüklenirken katı yükler ise konteynerler vasıtasıyla değişik yollarla limanlardan yüklenir ve gidilecek yere nakli gerçekleşir. Dökme yükler birim maliyeti azaltmak amaçlı olarak deniz yolu taşımacılığı kullanılarak yapılır.


Limanların Önemi


Limanlar deniz taşımacılığının ana durağı olarak çok önemli bir yere sahiptir. Deniz taşımacılığı maliyeti düşük ve güvenli olması açısından daha çok tercih edilen bir ticaret yöntemidir ve limanlar aracılığı ile yapılmaktadır. Dünyada ticaretin birçoğu deniz yolu üzerinden taşımacılık ile gerçekleştirilir. Limanlar gemiler için hizmet ve olanak sağlayan yerler olarak büyük önem taşımaktadır. Ticaret teknoloji ile geliştikçe gemilerin limanlar için önemi artıp limanlarında gemiler için önemi artmıştır.


Yüklerin dağıtım ve toplanma yeri olarak belirlenen limanlar ekonominin merkezi haline gelmiştir. Taşınan yük ve malzemeler denizcilik risklerine karşı sigortalı olarak taşınmaktadır ve sigortalar sayesinde güvenli kaliteli bir şekilde taşıma işlemi gerçekleştirilip malzemelerin ihracatı ve ithalatı sağlanır. Sadece seyir halindeyken değil limanda yükleme ve boşaltma işlemlerinde de sigorta güvencesi nakliye firmaları tarafından sağlanıp güvenli bir nakliye taşıma ortamı oluşturulur.


Limanlar hizmet şekillerine göre sınıflandırılmıştır. Çok amaçlı, özel amaçlı, bölgesel veya transit olarak hizmet sınıflandırılması yapılabilir. Günümüzde birçok liman özel yüklere özel hizmet vermek için çalışmaktadır. Limanlar sınıflarına göre ayrılmasının yanında bazıları tek terminalli bazıları birden çok terminalli olarak hizmet vermektedir. Limanların içerisinde konteyner terminalleri olurken bazıları roro terminalleri ile çalışmaktadır.
Deniz taşımacılığında önemli bir yeri olan limanlar ekonomik ve ticari fonksiyonlar ile hizmet vermektedir. Ekonomide özellikle aktif bir rol oynayan limanlar ticaret hayatında sık sık kullanılır ve çok aktif bölgelerdir. Ekonomik açıdan zorunlu olmasının sebebi hem taşıyana hemde taşıtana hizmet veriyor olmasıdır. Teknolojik açıdan önemli bir yere sahip olan limanlar aracılığı ile yapılan ithalat ve ihracat ticaretleri ile ülkemize döviz girdisi de gerçekleşir ve bu en önemli ekonomik kriterdir.


Limanların Ekonomik Faaliyetlerinin Devamlı Olması İçin


Limanların ekonomik faaliyetlerinin devamlı olması ve insanların bu limanları kullanarak ticaret yapmaları için bazı önemli noktalar yer almaktadır ve uyulması gereklidir. Öncelikle limanların mutlak suretle güvenli olması ve taşımacılığı güven ortamı içinde gerçekleştirmesi gereklidir. Yük taşıyacak olan gemilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyor olması ve ihtiyaçlarını karşılayacak donanımda olması gereklidir.
Limanlar her zaman gemilere ve kişilere hızlı ekonomik hizmet vererek düşük maliyetli bir şekilde ayrılmalarını sağlamalıdır. Modern bir yönetim ve organizasyon yapısına sahip olarak nakliye taşımacılık hizmetlerinde mutlaka alt yapısı olmalıdır. Limanlar hizmet yerleridir ve ne kadar çok çalışırlarsa o kadar çok getirileri olur.


Limanların ticaret açısından önemini kavrayıp ülkemizdeki tüm limanlara daha çok yatırım yaparak daha aktif hale getirmek gereklidir. Limanların yoğun olması her zaman ülkemizin de aktif olması anlamına gelir ve ülke ekonomisi açısından önem teşkil etmektedir.