Güvenilir ve hızlı konteyner taşıma hizmetleri


Esenyurt Konteyner Taşıma işlemleri için internet üzerinden yapağınız bir arama ile birçok firmaya ulaşabilirsiniz. Bu firmalardan en doğru olanını seçebilmeniz için bazı yollar bulunuyor. Ancak taşımacılık hizmetinin doğru seçilmesi uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Zamanında doğru şekilde yapılacak olan taşıma işlemleri işinizin normal planında yürümesini sağlarken aksaklıklar yaşayacağınız bir taşıma işi ise zaman kayıpları ile geri dönecek, hem sizin işe olan motivasyonunuzu olumsuz etkileyecek hem de mali kayıplara sebep olacaktır.


Hangi Tip Konteynerler Taşınabiliyor?


Esenyurt Konteyner Taşıma işlemleri için hizmet alacağınız firma ihtiyacınız olan her taşıma işlemi için yardımcı olacaktır. Temel kullanım için tasarlanmış yük taşıma konteynerlerin taşınabileceği gibi aynı zamanda özel kullanım amaçları için üretilmiş olan konteynerlerde taşınabilmektedir. Bunlara örnek olarak kuru yük konteynerlerini ve ofis kullanımı için tasarlanmış olan konteynerleri verebiliriz. Önemli olan konteynerin taşınacağı alanın müsait olmasıdır. Örneğin taşıma araçlarının girip rahatlıkla çalışabileceği bir alanda olması gerekmektedir.


Taşıma işlemleri iki yöntemle yapılabilmektedir. Her iki yöntemde de ilk işlem konteynerin taşınacağı araca yüklenmesi ikinci işlem transferinin yapılmasıdır. İlk yöntemde taşımanın yapılacağı konteyner yerinde incelemelerin sonrasında forklift aracılığı ile taşımayı yapacak olan araca yüklenir. Bu yöntemle hemen her türlü konteyner taşınabilir. Konteynerin taşıma aracının girip çalışabileceği bir alanda olması yeterli olacaktır. Bu taşımayı yapacak olan özel araç konteynerin ağırlığına göre seçilmektedir. Bir diğer yöntemde ise vinç kullanımı yapılmaktadır.


Vinç taşınacak olan konteynerin üzerinden takılarak dengesini bozmayacak şekilde kaldırılır ve taşıma aracına yüklenir. Taşıma işlemi için kullanılan vinç konteynerin ağırlığına göre özel olarak seçilmelidir. Aksi hallerde kazalarla karşılaşmak mümkün olacaktır. Bu istenmeyen durumun yaşanmaması için başvurduğunuz taşıma firmalarının önlemler alması gerekir. Bazı özel tip konteynerler konaklamak için kullanılabildikleri için üzerlerinde sıhhi tesisat taşıyabilirler. Ya da taşınacak olan konteynerler soğutma sistemine sahip yük taşıma konteynerleri de olabilir. Bu gibi durumlarda taşıma işlemlerinin yapılması için normale oranla daha fazla özen gerekebilir. Mevcut tesisatların zarar görmemesi taşımayı yapan uzmanlardan beklenir. Aldıkları eğitimleri pratik olarak uygulamada göstermeleri önem arz eder.


Taşımayı Yapan Firma Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekli?


Esenyurt Konteyner taşıma işlemlerini yerine getirecek olan firmanın işlemleri yapabilmek için gerekli yetki belgelerine sahip olup olmadığı çok büyük önem taşır. İşlemleri yapabilmek için yeterli olmayan firmaları seçmek ek maliyetler doğurarak zarar etmenize ve vakit kaybına neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar nakliye için en iyi firmanın seçilmesi gerektiğini belirtmektedir.


Taşıma bir konteyneri alıp başka yere götürmek olarak basitçe adlandırılmamalıdır. Çünkü içerdiği ürünlerin ne derece hassas ürünler olduğu sahiplerini ilgilendirir ve olası bir kaza durumunda sadece konteyner sahibi zarar görür. Sürecin başından itibaren dikkatli davranılması ileride sorun yaşanmasının önüne geçeceği için en doğru yöntem başlangıçta firmanın doğru seçilmesi olacaktır. Arama yaptığınızda karşınıza çok uygun fiyata iş yaptıklarını ileten firmalar da çıkacaktır. Özellikle bu firmaları sorgulamanız, uzak durmanız size avantaj sağlar çünkü belirli bir ortalaması olan fiyatın çok altında iş yapanlar mutlaka bir şeylerden kısarak çalışmaktadır. Ya konteyneriniz özensiz taşınır, ya da taşıma işleminde bir şeyler kaybolabilir. Bir yerden bir yere ürün taşımanın maliyeti birçok değişkenin katılması ile hesaplanır. Taşınacak yükün ağırlığı, taşımada vinç mi forklift mi kullanılacağı, kaç adet konteynerin taşınacağı gibi durumlar maliyete dolayısı ile de taşıma işlemi için verilecek olan fiyata etki ederler. Fiyatlandırma açısından en uygun seçeneği seçebilmek adına güven duyabileceğiniz firmaların bir kaç tanesinden teklif alabilirsiniz. Böylece karar vermeniz daha kolay olacaktır. Karar vere aşamasında taşımayı yapacak firmada iş sağlığı ve güvenliğine dair alına tedbirleri de incelemeniz işinizin sağlıklı şekilde yürüyebilmesi için önem taşımaktadır.


Konteyner Taşımacılığında Hangi Yöntemler Kullanılır?


Esenyurt Konteyner Taşıma hizmetleri kapsamında temel olarak dört temel taşıma yöntemi kullanılmaktadır. Bunlardan ilki hava yolu aracılığı ile taşımadır. Konteynerler uçakların taşıması için görece büyük boyutlarda oldukları için çok fala tercih edilen bir yöntem değildir ancak yine de zaman zaman taşınacak yükün aciliyet durumuna göre uygulanabilmektedir. Bu gibi durumlarda taşıması yapılacak konteyner klasik kara yolu taşımacılığı ile hava alanına eriştirilir.
Böylece kargo uçağına alınması mümkün olur. Çok hızlı bir yöntem olmasına karşın oldukça pahalı olan bir yöntemdir. Yükün aciliyet durumlarında en hızlı olan yönetimdir. Sadece aciliyet durumlarında kullanılması önerilir.

Bir diğer yöntem ise gemi taşımacılığıdır. Konteynerler genellikle kıtalar arası yük taşımacılığında kullanıldıkları için en sık tercih edilen yöntemlerin başında gelir çünkü konteyner başına düşen maliyet oldukça düşüktür. Ayrıca denize kıyısı olan her ülkenin ticari işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılır. Sadece konteyner taşımacılığı için üretilmiş özel yük gemileri bulunmaktadır. Kuru ya da sıvı olan her türlü yük bu gemilerde konteynerler aracılığı ile taşınabilirler. Uygun fiyatlı taşımacılık işlemleri için önerilmektedir.


Başka bir taşıma yönteminde ise kara yolu kullanılır. Bu yöntem genellikle konteynerlerin ülkenin içine yapılacak olan dağıtma işlemlerinde kullanılır. Kısa mesafeler için en uygun taşıma yöntemidir. Ancak bir dezavantajı vardır ki aynı anda birden çok konteynerin taşınması çok fazla sayıda araç kullanmayı gerektireceği için çoklu taşımacılıkta maliyeti yüksek bir yöntemdir. Son taşıma yöntemi ise demir yoluyla taşımacılıktır.

Özellikle çoklu taşımacılıkta kullanılabilecek ve maliyeti uygun olan bu yöntem sıklıkla tercih dilen bir başka çözüm yoludur. Aynı anda onlarca, kimi zaman yüzlerce konteyner taşınabildiği için büyük avantajlar sağlar. Ayrıca maliyetlerde görece uygundur. Yaygın olan demir yolu ağları sayesinde dünyada birçok noktaya ürünler iletilebilir.


Taşınacak Konteynerler İçin Sigortanın Sağlanması


Konteynerler kimi zaman kendileri çok değerli olabilmekte, kimi zamanda yüklendikleri maddeler dolayısı ile kıymet arz etmektedirler. Taşımacılık yapacak olana firmayı çok iyi seçmiş olsanız dahi kimi zaman beklenmedik kazalar yaşanabilmektedir. Bu istenmeyen durumların yaşanması halinde konteyneri taşınan taraf çeşitli zararlara uğramaktadır. Bu zararların ve istenmeyen durumların yaşanmasına karşılık olarak bir sigorta yapılması avantajınıza olacaktır.


Özellikle yurt dışına ürün satışı yapan firmalar gönderilerini sözleşme gereği belirli bir zaman aralığında yapmak durumunda kalabilirler. Planda olmayan gecikmelerin teslimata engel olması tazminat ödemeyi gerektirebilir. Hizmet alanına firmadan teslimat zamanına dair de sigorta talep edilmelidir ki ileride yüklü tazminat ödemeleri ile karşılaşma durumu olmasın. Yapılacak olan sigortada olası yangın ve kaza durumlarının yer alması taşınacak olan konteynerinizi koruyacaktır. Sigorta kapsamının mümkünse konteynerlerin kendilerini korumak içinde yapılmalıdır.
Sigorta yapılacağı için normalde verilecek olan maliyetten biraz daha fazla bedel tahsil edilebilir ancak bu durum ileride yaşanması muhtemel sorunları daha yaşanmadan engelleyecektir. İleride sorun yaşandığında planlanmayan çok fazla para kaybı yaşamaktansa ürünlerinizin veya konteynerinizin güvenliği için sigorta yaptırmanız daha mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Unutulmamalıdır ki ihtiyaç halinde alınamayacak tek ürün sigortadır. Kapsamında yer allan durumlara karşı önceden astın alınması gerekmektedir. Her türlü konteyner işleri için taleplerinizi iletebilirsiniz.

Facebook adresimiz: www.fb.com/gungortasimacilik