Beylikdüzü bölgesindeki hizmetimizden bir kare


Beylikdüzü Konteyner Taşıma işlemleri sıradan bir taşıma işlemi olmadığı için uzman bir ekip tarafından yönetilmesi gereken süreçler içerir. Ürünlerinizin yer aldığı konteynerler özenle taşınmalı ve istenilen alanda istifi yapılmalıdır. Aksi bir süre ya da doğru işletilmeyen bir süreç ürünlerinizin ya da konteynerinizin zarar görmesine neden olabilir. Temel olarak konteynerler içerdiği ürünleri saklamak için tasarlanmışlardır. Ancak yine de doru şekilde transfer edilemezlerse bir takım sorunları beraberinde getirilirler.
Kullanım süresinin sonuna gelen konteynerler genellikle firmalar tarafından elden çıkarılarak ekonomik bir kazanım elde edilir. Ancak bunun yapılabilmesi için ilgili konteynerin sağlam ve iyi kondisyona sahip bir halde bulunması gerekir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da işinin ehli uzman kuruluşlarla çalışmak ekonomik kayıpları önleyecektir. Ayrıca taşıma işlemleri esnasında işin uzman ekipler tarafından yapılması size de zaman kaybının engellenmesi için fırsat sağlayacaktır.


Konteyner Taşımacılığının Önemi Nedir?


Konteynerler ortaya çıktıkları ikinci dünya savaşı dönemlerinde yaygın olarak Amerikan ordusu tarafından her türlü taşımacılık işlemleri için kullanılıyordu ancak yaygınlaşarak sivil kullanıma dönüldü ve bu taşımacılık hizmetleri dünya çapında kabul gören bir hale geldi. Konteynerlerin de zaman çerisinde standart hale getirilmeleri ile her yerde kullanımı artmıştır. Konteyner yapılışında metal kullanıldığı için içerisine konan ürünü muhafaza ederek dış etkenlere karşı korur. Bu nedenle çok fazla tercih edilmektedir.


Özellikle uluslara arası taşımacılık için tercih edilir hale gelmişlerdir. Konteynerler taşıyacakları ürün nev’ine göre çeşitlendirilirler. Soğuk olarak transfer edilmesi gereken ürünleri taşıyan özel üretimler olduğu gibi ürünlerin yükseklik ve enlerine göre özel olarak tasarlanmış boyutta konteynerlerde mevcuttur. Bu tarz konteynerlerin taşınması öncelikle geldiği liman ya da tren garında başlayan bir süreçtir. Ürünlerin sağlıklı bir şekilde dağıtılacakları yerlere ulaşması ancak doğru şekilde planlama yapan ve taşıma işlemlerine özen gösteren firmalarca yapılabilir.


Ürün Sağlığı ve Maliyetler


Beylikdüzü Konteyner Taşıma firmalar tarafından taşıma işlemleri yapılacak olan konteynerlerin içerdiği ürünlerin sağlığı taşıma sonrasında bozulmamalıdır. Konteyner üretilen ve sevki yapılan ürünleri korumak için tasarlanmışlardır. Buna karşın işin uzmanı olmayan kişiler tarafından bir yerden başka bir yere transfer edildiklerinde çeşitli hasarlar gözlemlenebilmektedir. Taşıması yapılan konteyner ağır darbelere, taşıma esnasında oluşabilecek göle görülmeyen hasarlara uğrayabilirler.


Düşürme, sarkıtma durumlarının taşıma işlemlerinin hatalı yapılması sonrasında sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Mekanik hasarlara ve yıpranmalara maruz kalan konteynerlerin içerisinde yer alan ürünlerde aynı şekilde bozulmalara neden olabilir. Ürünlerinizin sağlığı açısından taşıma işleminin sağlıklı şekilde yürütebilecek taşıma uzmanlarına olan ihtiyacınız burada ön plana çıkmaktadır. Çünkü taşımadan dolayı zarar görecek olan ürünleriniz geri dönülemez şekilde hasara uğrayabilir. Tamiri mümkün olanlar ise size ek maliyet getireceği için başlangıçta doğru bir taşıma firması seçmeniz ek maliyetlerin oluşmasının önündeki en büyük engel olacaktır. Böylece sizlerde planlarınızın dışına çıkmadan mali tablolarınızı karlılıkla yönetebileceksiniz.
Unutulmamalıdır ki taşıma işlemleri yapılırken alınacak hasarlar karlılığın yitirilmesine sebep olabilir. Uluslar arası taşımacılık hizmetleri zaten çok yüksek standartlarda taşıma yapmaktadırlar. Burada önemli olan şehir içi ya da ülke çapında ürün gönderimi yapılacağı zaman taşımacılığa dikkat edilmesi yönünde olacaktır.


Taşıma Yapılırken Hangi Araçlar Kullanılıyor?


Beylikdüzü Konteyner Taşıma işlemleri yapılırken birbirinden çok farklı araçlar en doğru şekilde kullanılıyor. Çalışma yapılacak alana göre kullanılacak olan kaldırma aracının seçimi taşımanın ilk aşamasını oluşturuyor. Taşınacak olan konteyner eğer arada bir yerde, forklift gibi taşıma araçlarının ulaşamayacağı yerlerde ise vinç kullanılması gerektiği için öncelikle bölgede fiziki kontrol yapılması gereği doğuyor. Eğer vinç ile konteyner taşıması yapılacak ise burada kullanılacak olan vincin hangi kapasitede ya da nitelikte olduğu belirleniyor.


Eğer taşıması yapılacak olan konteyner açık bir alanda, forklift gibi taşıma araçlarının kullanılmasının mümkün olduğu bir yerde ise yine aracın kapasitesi belirleniyor. Görece daha kolay olan forklift yöntemi uygunluk var ise daha sık kullanılıyor. Taşıma işlemini yapacak olan forklift operatörü de konusunda tecrübeli olduğu için ürünlere ve konteynere bir şekilde zarar vermemek üzere yükleme işlemlerini yapıyor. Konteyneri taşıyacak olan araçta yine duruma göre belirleniyor. Kimi konteynerlerin ağırlıkları doluluk nedeni ile çok olduğu için taşıyacak aracında buna göre belirlenmesi gerekiyor. Örneğin iş makineleri taşıyan konteynerler genellikle diğer konteynerlere oranla daha fazla yük içeriyor. Aracında en uygun şekilde belirlenmesi sonrasında işlemler başlatılıyor. Taşıma işlemleri tamamen konu hakkında eğitimli uzmanlar tarafından yapılıyor. İşlemler yapılırken can güvenliği neden ile iş sağlığı kurallarına tam ve eksiksiz şekilde uyuluyor. Bu durum istenmeyen vakalar yaşanmasını engelliyor.


Yüklemeyi yapan uzmanlar aracın taşıma işlemine başlamasından önce son kontrollerini yaparak konteynerin yolda olası kazalar geçirmesini engelleyecek güvenlik önlemleri alıyorlar. Yükleme işlemleri olası kazaların yaşanması engellemek için kapasite aşımlarına göre düzenleniyor. Bir araca haddinden fazla konteyner yüklemesi yapılmıyor. Bu önlem konteynerlerin sağlam olarak ulaşmasının, zarar görmemelerinin yanı sıra içerdiği ürünlerinde zarar görmelerinin önüne geçiyor. Ürün ve konteyner güvenliği için çok önemli olan bu noktaya özel olarak hassasiyet gösteriliyor.


Özel Amaçlı Konteynerlerin Taşınması Ne Şekilde Olur?


Konteynerler bugün taşımacılık için oluğu kadar özel kullanım alanlarında tercih edilmeleri ile ön plana çıkıyorlar. Geçici süre ile hizmet sağlayabilecek yapıda oldukları için konaklama, kısa süreli barınma ve bununla birlikte tahsilât veznesi olarak kullanılma gibi birçok alanda hizmet veriyorlar. Malzemelerinin kolay uyarlanabilir olmalarından kaynaklı olarak kendilerine birçok kulanım alanı bulabilen konteynerler son zamanlarda sıklıkla satış noktası olarak kullanılıyorlar. Ayrıca konteynerler üretimlerinde özel tasarım olarak planlanmaları ve üretilmeleri ile ofis olarak kullanılabiliyorlar. Konaklama için betonarme yapıya kapalı olan alanlarda prefabrik olarak evlere de dönüştürülebiliyorlar.


Yalıtım malzemeleri kullanılan konteynerler kış ve yaz aylarında kullanımı uygun birer yapı olarak hizmet verebiliyorlar. Bu şekilde kullanılan özel konteynerlerinde taşınması bir süreçle mümkün olabiliyor. Taşıma işlemlerinde içerisinde ürün bulunmayan ancak kendi yapıları çok önemli olan bu konteynerler yük konteynerlerinden daha hassas şekilde taşınma zorunluluğu doğuruyor. Kapı, pencere ve hatta sıhhi tesisatları içerdikleri için taşıma esnasında bu özel alanların zarar görmemesine özellikle çaba harcanıyor. Gereken durumlarda bu alanların izole edilebilmesi için özel ekipmanlar kullanılıyor.


Taşıma işlemeleri oldukça fazla dikkat gerektiren bu konteynerin taşınması için yapılacak olan anlaşmada firmanın bu konuda uzman olup olmadığı mutlaka sorulmalı. Uzmanlığına güvenemeyeceğiniz firmalardan bu hizmetleri almamanız zaman kayıplarının önüne geçer. Taşımacılık işlemlerini gerçekleştiren farımamalarla konuşulan tüm detayların yazılı olarak bir sözleşmeye dökülmesi her iki tarafından ileride olası zararların önüne geçeceği için bu konuya özen gösterilmesi gerekmektedir. Mümkünse taşıma işlemleri için sigorta yapılmalı, taşıma işlemlerinden doğabilecek zararların tazmini için garanti sağlanmalıdır.


Bir diğer önemli konu olan zamanlamaya da dikkat edilmelidir. Taşıyıcı firmadan doğan zaman kayıpları da sigorta kapsamına alınarak ilerlenmelidir. Özellikle dış ticaret ile ilgilenen firmalarda ürün teslimatları zamanlama doğrultusunda yapıldığı için her hangi bir mali yükle karşılaşılmamalı, teslimat zamanına yapılmalıdır.

İnstagram adresimiz: instagram.com/gungornakliyat